вторник, 28 август 2007 г.

Някои разстояния

В древните карти на Ултиматория все още се пазят някои Землеописания, а сред тях се намират и приблизителни данни за разстоянията до някои точки от картата.

Така например:

1.От Зюдландската столица Магелания на Юго-изток на 1000 км отстои остров Фарфишинг.
2. Същият отстои от Есладската столица Меркатор на 1770 км.
3. От Весландската столица Дагама до остров о-в Ботланд е 1500 км, но трябва да се заобиколи п-ов, северно от входа на залива на това пристанище.
4. От Нордландска Амундсения до о-в Бирланд са 770 км, а до Ватерланд 1100 по права линия.
5. От Амундсения до най-близкия бряг на Фогланд, покрай западния бряг на кралство Нордланд е 1470 км.
6. От Меркатор до юго-източния край на Фогланд са 2950 км.
7. В най-тясната си част, пролива между Зюдланд и Митланд е 75 км широк.
8. От Естландски Меркатор до Амундсения в Нордланд е 2150 км.
9. От Мателания Зюдландска до Птолемея Митландска покрай южния бряг на Зюдланд е 3650 км.

неделя, 26 август 2007 г.

Формула на сухопътно сражение

(Об1 - Са)=Об2
(Об2 - Са)=Об3
(Об3 - Са) = ООб

(Оа1 - Сб)=Оа2
(Оа2 - Сб)=Оа3
(Оа3 - Сб) =ООа

Където Об1 е Отбраната на бойна единица на кралство б в 1 фаза на сраженията, а Са е Сила на бойна единица на кралство а. ООа е окончатлентата останала отбраа след приключване на фазата на сражението на войсковата единица на кралство а.

Силата на бойните единци не се изменя през целия бой поради множество съображения, но силата на една армия и в действителността е съвкупност допринасяща за победата. Тактическото и изменение не ни занимава, тъй като играем стратегия.

сряда, 8 август 2007 г.

понеделник, 6 август 2007 г.

Някои единици

Тъй като все още не съм съшил цялостните правила, тук слагам първите хрумки за специални единици. А основната дейност в началото на играта ще бъде откриването на нови земи, и те са свързани основно с нея. Това, пак повтарям, са единици, а не игрови роли.

географ единица, която систематизира сведенията и помага при получаване на данни от водещия като сухопътните карти и навигацията. Ще е необходим отделен за всяка експедиция.


метеоролог изследва времето и ветровете, ще помага и при хидрологията, която ще играе известна, даже твърде съществена роля при пътуванията, особено за ветроходнитескаути, които са единствените кораби без ограничен ресурс за придвижване без презареждане(sic!)

администратор талантривият човек, на място в колониите. Преговаря с местните, основава колонии, фактории, градове и въглищтни бази.


пионер-изследовател търси навътре в сушата с възможности да пресича реки(такива са заложени)и да контактува с местните народи

може би, ако тази функция не поеме предишната единица, ще има и геолог полезен при търсенето на полезни изкопаеми - двата вида руди и въглищата...

събота, 4 август 2007 г.

Чат!!!



Мда, ще има възможност, няколко дена преди играта, да початим за нея и за евентуални неясноти, а и повреме на смата игра, един-два пъти защо да няма сеанси?!

петък, 3 август 2007 г.

Форми и конструктори

По всичко личи, че ще има няколко форми за записване и заповеди, както и поне два конструктора, единият за кораби, другият може би за градовете. Ръчкам, но още съм до никъде. Когато това стане, ще трябва да се помисли и по политическата систeма и т.н. морал на частите и всичко би трябвало да е тип-топ.



Ето формата за записвания, която е за проба.

четвъртък, 2 август 2007 г.

Три планетарни перспективи на известните земи



Държавите

Играта е по-скоро със забавен, отколкото с историко-алтернативен интерес. Трудно ми е на този етап да определя дали тези държави, пет на брой, са кралства или републики. По-скоро са кралства, но ако се тръгне на вариант с няколко играчи от една държава и отбори, възможно е да има и някакви вътрешно-политически елементи. Основният подтик на страните към експанзия и нови географски и морски изследвания е приключването на суровините. В играта, за момента залагам три вида - горива, градивни елементи - отговарящи на черните метали и технологични елементи, отговарящи на цветните, плюс пари. След векове на относителна достатъчност на тези суровини, те са към приключване в познатия свят. Държавите трябва да търсят нови източници на суровини и пътища до тях. Тези суровини ще им позволят да строят флоти, градове и отбранителни сили, които на свой ред да им помонат в експанзията.

Поред от север на юг, формациите са следните:

Нордланд, със столица Амундсения



Северна страна, като територия по-малка от останалите, но с добри перспективи при северните изследвания. Над нея минава и линията на ледовете, която за момента е постоянна. Т.е. северо-източен морски път едва ли ще има. Полюсът, според изследванията на местните учени е твърде близо. Но право на север и достъпен за моряците, поне от няколко века, о. Фогланд. Това е слабо населен и неизследван остров. Все още не е завладян от никого. Държавата владее и част от островите в междинното море. Това някога е било независимо кралство, но във война поне преди 5 века, то е завладяно от Нордланд и Зюдланд, и поделено. Тези острови - Хамланд, Бирланд и Ватерланд са гъсто населени.

Естланд, със столица Меркатор


Най-голямата като територия страна, на север и изток граничи през планиска верига, с позната, но слабо изследваната земя Фарланд. Крайният север на страната е покрит с лед. Моряците и през различни периоди са посещавали и острови на изток от нея, както и остров Фарфишинг, на юг, но точни данни, а в първия случай и карти, липсват.


Митланд, със столица Птолемея



Столицата, а в началото на играта за всички държави това ще бъде и единствения град, е разположена на юг, край река. Перспективите за морска експанзия са добри. Но северната и граница е несигурна.

Вестланд, със столица Дагама


Най-западното държавно образувание. На моряците от тази страна е добре известен и остров Ботланд на около 100 км по на запад, но той не е овладян. Идеални перспективи, освен ако не се брои сухопътната граница с Митланд в планините.


Зютланд, със столица Магелания



Освен основната си територия, голям остров на юг, тя владее и островите Малък и Голям Удланд, Смол и Дабъл. Идеална е за експанзия в южните морета.

Идеята, картата, перспективата













Мда, пак творим игра. По-скоро за сега нахвърляме идеи. Това е карта на 5-те държавни убразования, разпростиращи се на планетата , да я наречем така, Ултиматория. Картата обхваща около 1/6 от площта на планетата. Това е познатия свят към началото на играта. Иначе диаметърът на Ултиматория е точно 10 000 км. Което я прави с големината, горе-долу, на Луната.

Това скъсява хоризонта. Видимостта на море е около 50 км, на сушата около 10 км. Не това обаче е най-важното. Планетата е населена определено от хуманоиди, бозайници, направо хомо сапиенс. В познатият им свят, организиран от малко по-различна от земните условия, цивилизация, те са от една раса, отговарящи на бялата при нас. Измененията от север на юг са незначителни, по на север са съвсем малко по-високи и по светлооки.

Технологично, цивилизацията (една-единствена позната на хората до старта)на Ултиматория се е развивала малко по-различно от нашата. Богатството от природни ресурси в района, е направило държавите тук по миролюбиви, и същевременно по-изолационистки. За около 25 века развитие, те са стигнали до електричеството, парната машина и което е любопитно, радиовръзките, но съвсем малко са напреднали в географските и морските изследвания. Нивото им е приблизително и условно казано, стигнало до нашето в края на ХІХ век. Но без познания за останалата част на света и ако не броим по-доброто развитие на радиовръзките.

Играта ще се провежда през септември. Търсят се пет играча, постоянни и амбициозни, за да няма дупки в политическото и икономическо развитие. Жанрът е политико-икономическа и "колониална" стратегия.